سنگی چیست؟ چه می‌کند؟

سُنگی (Songi) یک نام ساختگی است. معنی خاصی در هیچ یک از واژه نامه‌های پارسی از قدیم تا کنون نداشته است و ما آن را با کمی دخل و تصرف ساخته‌ایم. پیش از اینکه این نام را  شرح دهم بگذارید بگوییم کی هستیم؟ ما گروهی مسافر ایرانی بودیم که سفر زیاد می‌رفتیم (و می‌رویم). عشق سفر هستیم. گاهی به شکل یک گروه و گاهی شخصی به گوشه و کنار ایران سرک می‌کشیم و گاهی هم به جاهای عجیب و غریبی در بیرون از ایران سفر می‌کنیم. آذر ماه سال ۱۳۸۷، با یک گروه ۴۰ نفره به شهداد (ایران- کرمان) رفتیم. سفری به یاد ماندنی در میان مناظر عجیب و غریب کویر و کلوت‌ها (شهری خیالی). هنگام بازگشت چگونگی رد و بدل کردن تصاویر و عکس‌های این سفر را بررسی می‌کردیم. یکی از دوستانمان (پژمان نوروزی) پیشنهاد داد که روزی یک‌جا جمع شویم و علاوه بر رد و بدل کردن عکس‌ها، منتخبی از آن‌ها را هم ببینیم و خاطراتمان را مرور کنیم. و بدین شکل، نخستین جلسه سفرنامه گویی ما برگزار شد.  برنامه لذت بخشی از آب در آمد. به فکرمان رسید چرا ادامه‌اش ندهیم. تصمیم گرفتیم دو هفته بعد دوباره دور هم جمع شویم ... و دو هفته بعد و ... تا کنون (فروردین 1392 خورشیدی ایرانی)، بیش از ۷۰  جلسه سفرنامه‌گویی با بیش از ۱۵۰ سفرنامه از ایران و خارج از ایران برگزار کرده‌ایم. اسم ما هم از همین جا آمده است: سفرنامه‌گویی. این کلمه را مخفف کردیم و شد سَنگی (Sangi) و کمی آن را دست کاری کردیم و شد سُنگی(Songi)، چون خوش آواتر است و غریب‌تر.

حالا شما هم ما را می‌شناسید. ما جمعی از عاشقان سفر رفتن هستیم که دلمان می‌خواهد سفرهایمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم. سفرنامه می‌نویسیم و معتقدیم ثبت این سفرها می‌تواند به همه ما کمک کند بیشتر و بهتر دنیای پیرامونمان را ببینیم و بشناسیم. ما گروه یا سمن (NGO) رسمی  نیستیم. برنامه‌های سنگی هم برنامه‌های ثابت و همیشگی نیستند. هرگاه بتوانیم آن را با نظم برگزار می‌کنیم. با مسافران دیگر ایرانی آشنا می‌شویم و تجارب آن‌ها از سفرهایشان را می‌شنویم. تلاش می‌کنیم خودمان و دیگران را به ثبت دیده‌ها و سفرهایشان (سفرنامه نگاری) تشویق کنیم و به این شیوه اشتیاق سفر رفتن را برای همه مخاطبانمان زنده نگه داریم.

گروه غیر رسمی ما را  جمعی از دوستان راهبری می‌کنند. این جمع را زُعمای سنگی می‌نامیم. در حال حاضر (فروردین ۱۳۹۲ خورشیدی ایرانی) این افراد عبارتند از: سپیده شعرباف، مهیار حسنی، صفورا زواران حسینی، سارا باقری، پویا پوروقار، سعید زهری، مهدی ممقانی، پویان تطهیری مقدم، کیوان مهدی‎زاده و محمدرضا نوروزی.

برنامه‌هایی که به شکل منظم در سنگی ارائه می‌شود، عبارتند از: جلسات سفرنامه خوانی (سنگی) که مهمترین رکن اجرایی ماست و اکنون تا زمانی نامعلوم، هر دو هفته یک بار غروب‌های سه‌شنبه برگزار می‌شود. پذیرایی‌هایی در  جلسات سنگی (سنگی چاشت)،  سفرهای فصلی سنگی (سنگی گشت)، مسابقات داخلی سفرنامه خوانی(سنگی جام) و جلسات زعمای سنگی(سنگی شام).

و در نهایت، اگر خیلی سر راست و مستقیم بخواهید با سنگی آشنا شوید منشور ما این است:

«سنگی جمعی است دوستانه و غیر رسمی از علاقمندان به سفر که گرد هم می‌آیند. هدف سنگی عبارت است از: تولید داده درباره سفر و شیوه های سفر رفتن، ثبت سفر به شیوه های مختلف، انتشار سفرنامه‌ها با تاکید بر ارائه زنده آن و لذت بردن و به اشتراک گذاشتن لذت، اصل محوری سنگی است. سنگی امیدوار است که با اجرای  اهداف فوق اشتیاق و علاقه سفر رفتن را گسترش دهد.»

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید