سنگی سنج 86 (29 بهمن 92)

همه چیز از سنگی چاشت آغاز می‎شود...

سنگی چاشت این هفته حرف و حدیث‎هایی به دنبال داشت. این بار بعد از پایان ارایه سفرنامه‎ها، با چای و بیسکوییت از حاضرین پذیرایی شد؛ و چون این خوراکی چاشت ویژه‎ای نبود در برگه‏های سنگی سنج هم قسمتی برای اظهار نظر درباره آن در نظر گرفته نشده بود. این اتفاق اعتراض برخی از اهالی سنگستان را به دنبال داشت!

بعضی از حاضرین در جلسه نسبت به چیزی که «حذف سنگی چاشت» نامیده‎اند اعتراض کرده و در برگه‎های خود نوشته‎اند:

  • آی سنگی زعما: اعتراض به سنگی چاشت که به گونه ای حذف شده و بیسکوئیت و یا چند ماهی -----
  • از اینکه سنگی چاشت ویژه نداریم ناراضی ام.
  • پس سنگی چاشت چی شده؟

برخی دیگر به بیان اعتراض در برگه سنگی سنج اکتفا نکرده و نامه اعتراضی درباره سنگی چاشت نوشته و امضا کرده‎اند. تصویر این نامه را در زیر می‎بینید:

 

اما ماجرای سنگی چاشت چیست؟

احتمالا قدیمی‎ترهای سنگی به یاد دارند که پدیده‎ای به اسم «سنگی چاشت» چطور شکل گرفت. قصه این بود که بعضی از ما وقتی سفر می‎رفتیم و می‎خواستیم بیاییم در سنگی سفرنامه‎مان را تعریف کنیم با خودمان سوغاتی هم می‎آوردیم. مثلا اگر در سفرنامه اشاره‎ای به یک نوع غذای خاص یا شیرینی خاص می‏شد، مقداری از آن را به جلسه می‎آوردیم و اهالی سنگستان را در مزه سفرمان شریک می‎کردیم. گندم پلو از طبس، هفت میوه از افغانستان، پکوره از زاهدان، آلو از بخارا و ... نمونه‎هایی از این نوع چاشت بودند.

گاهی هم فقط سوغات بود، بدون سفرنامه! سفری رفته بودیم و خوراکی همراه آورده بودیم که دوست داشتیم مزه‎اش و ماجرایش را با دیگران شریک شویم، بدون این که سفرنامه‎ای برایش تدارک دیده باشیم. انگار حالا که در جمع سفردوستان و سفرگویان هستیم، دوست داریم خوراکی از سرزمینی را با آن‎ها به اشتراک بگذاریم. شیرینی‎هایی از مازندران، سیبالو از فارس، کلم قمری خوراک شب یلدای محلات و ... نمونه‎هایی از این نوع چاشت بودند.

گاهی هم کسی سوغات و خوراکی تدارک ندیده بود. فکر کردیم بد نیست که بعد از یک ساعت و نیم سفرنامه شنیدن گلویمان را با چای و بیسکوییت تازه کنیم. یک چیز ساده و ارزان و سهل‎الوصول.

حالا چه چیزی تغییر کرده؟

راستش را بخواهید هیچ چیز! نه چاشتی حذف شده و نه چیزی از مسئولی گرفته شده است. روال سنگی چاشت همان روال سابق است. فقط این چند وقت اخیر احساس کردیم تعداد سنگی چاشت‎های –اگرچه جذاب و خوشمزه اما- بی ربط به سفر بیشتر و بیشتر شده است. انگار سنگی چاشت از آن رسالتی که برایش متولد شده بود –یعنی به اشتراک گذاشتن مزه سفر- دور افتاده است.

برای همین تصمیم گرفتیم کمربندها را محکم‎تر ببیندیم! و کمک کنیم که سنگی چاشت واقعا تبدیل به چیزی بشود مربوط به سفر و در راستای سفر. پس از این به بعد سه جور سنگی چاشت داریم:

  1. سفرگو به عنوان بخشی از سفرنامه‎اش خوراکی تدارک دیده و به عنوان سنگی چاشت ارائه می‎کند.
  2. یکی از اهالی سنگستان جایی رفته یا خوراکی را از جایی آورده و آن را به عنوان چاشت ارائه می‎کند.
  3. کسی چاشتی تدارک ندیده است، دور هم چای و بیسکوییت می‎خوریم.

شما هم می‎توانید دست به کار شوید و سنگستانی‎ها را مهمان مزه‎های جذاب از شهرهای مختلف ایران و جهان بکنید. اگر دوست داشتید برای یکی از جلسات سنگی خوراکی مربوط به سفری تدارک ببینید به مسئول برگزاری سنگی اطلاع دهید یا به سنگی ایمیل بزنید تا این کار را هماهنگ کنیم.

 

اما سفرنامه‎های سنگی 86

سفرنامه موزه وزیری و برف بازی که امیر شیروانی تدارک دیده بود نتایج زیر را به دست آورد. به نظر می‎رسد جاضرین در جلسه چندان از شیوه بیان این سفرنامه راضی نبوده‎اند و طولانی و خسته کننده بودن سفرنامه در کنار روایت پراکنده آن را جزء نقاط ضعف آن ذکر کرده‎اند.

 سفرنامه بعدی از مجید اسکندری بود با عنوان «سفر تحقیقاتی به جزایر بکر خلیج فارس». این سفرنامه به دلیل موضوعش برای مخاطبان جذاب بود اما ضعف‎هایی در شکل نمایش و ارائه اطلاعات داشت که شرح آن در جدول آمده است. البته مجید اسکندری سفرنامه ثبت شده‏ای هم تدارک دیده که امتیاز آن بعد از داوری در پایان فصل مشخص می‎شود.

 

 جدول لیگ فصل زمستان 92 (تا پایان سنگی 86)

 دو سفرنامه‎ای که در جلسه 86ام سنگی ارائه شدند هر دو امتیازی برابر داشتند. هر دو با امتیاز 8.6 در رده چهارم و پنجم جدول قرار گرفتند. البته اگر رقم‎های بیشتری از اعشار را در نظر بگیریم (همان طور که Excel در نظر می‎گیرد) امتیاز این دو سفرنامه دقیقا برابر نخواهد بود. علت بالاتر قرار گرفتن سفر تحقیقاتی به جزایر بکر خلیج فارس هم همین تفاوت در رقم‎های ریزتر اعشار است که Excel خودش با دقت در نظر می‎گیرد و حساب می‎کند!

 گذشته از این، مجید اسکندری و امیر شیروانی با تدارک دیدن سفرنامه ثبت شده‎اش، شانس بالاتر آمدن در جدول را هم دارد. نتیجه داوری سفرنامه‏های ثبت شده پایان فصل مشخص شده و ترتیب نهایی لیگ را مشخص می‎کند.

  

سفرنامه

سفرگوها

تاریخ ارائه

امتیاز ارائه

امتیاز اضافی سنگیچاشت

امتیاز ثبت

مجموع امتیاز تا این لحظه!

سفر به هویج آباد علیا

پژمان نوروزی

سنگی 83
(3 دی 92)

8.4

2

؟

10.4

پرندگانی میان دریا

پیمان نوروزی

سنگی 85
(1 بهمن 92)

9.1

0

0

9.1

صعود به قله آتشفشانی تفتان

علی چراغی

سنگی 84
(17 دی 92)

8.9

0

؟

8.9

سفر تحقیقاتی به جزایر بکر خلیج فارس

مجید اسکندری

سنگی 86
(29 بهمن 92)

8.6

0

؟

8.6

موزه وزیری و برف بازی

امیر شیروانی

سنگی 86
(29 بهمن 92)

8.6

0

؟

8.6

سغد و خوارزم (قسمت 2)

پویان مقدم

سنگی 83
(3 دی 92)

8.5

0

؟

8.5

دور تا دور خراسان شمالی برای تماشای یوز ایرانی

مسعود بربر

سنگی 85
(1 بهمن 92)

8.4

0

0

8.4

 

 


/ 0 نظر / 14 بازدید