۹۵ امین سنگی در راه است....

 

 سفرنامه 1:سفری به سیستان و بلوچستان

مدت : 30 دقیقه

سفرگو : خسرو مهین روستا

خلاصه سفرنامه :

سفر آغاز است و پایان، خاصه آنکه به زابل بروی، تاریخ زهک را بشناسی، و با تاریخ رهگذر هامون شوی
از پتان تا قاسم‌آباد آمدیم. این در سیستان و بلوچستان و آن در گیلان. صنایع دستی را بهانه‌ای کردیم تا بدانیم همه با هم هستیم. 
با ماشین از روستای پتان خارج می‌شدیم. انبوه کچل کودکان کنار ماشین را گرفته بودند. می‌دویدند بی غل و غش. بی اینکه بدانند برای چه؛ اما می‌دانستند زندگی زنده به رفتن است.
راندیم تا از دستافریده‌های این سرزمین بشنویم، بشناسیم و بشناسانیم. مردان، زنان و جوانانی که هنر را در دستان خود بسان خمیری شکل می‌دهند و  جان می‌بخشند. تاریخ را به یادگار می‌گذارند و از خود نشانی نمی‌گذارند.
راندیم تا گیله‌بوم. اکولوژ یا خانه محلی گیله‌بوم باید نمادی می‌شد از معماری گیلان، فرهنگ آن و نقشی از دستافریده‌های گیله مرد و گیله زن. می‌آغازیم تا به "سرای پتان" برسیم.

 

 سفرنامه 2:پرولتاریاها در سرزمین تزارها

مدت : 60 دقیقه

سفرگو : محسن پور رمضانی ، سیما ببرگیر

خلاصه سفرنامه :

اینکه آدم‌های بی‌پولی مثل ما تصمیم بگیرند به یکی از گران‌ترین و حتی شاید خود گران‌ترین جای دنیا سفر کنند، میزان قابل توجهی شجاعت و حماقت با درصد ترکیبی یکسان می‎طلبد که تا قبل از سفر به حماقت نزدیک است ولی بعد از آن شجاعت به حساب می‌آید. هشت روز سفرمان را چنان با دقت برنامه‌ریزی و با جزییات حساب و کتاب کردیم که شاید روزی بتوانیم آن را به عنوان یکی از ارزان‌ترین سفرها به روسیه در گینس ثبت کنیم. چهار روز مسکو٬ سه روز سنت پترزبورگ و یک روز روستای دیاتلوا با حدود ۱۲-۱۵ ساعت پیاده روی در روز فرصت کوتاهی بود برای تجربه کردن تنوعی از دیدنی‌ها، خوردنی‌ها، گپ و گفت و معاشرت‌هاو ... که می‌خواهیم خلاصه‎ی از آن را با شما در میان بگذاریم.


چاشت : آب دندون

محل سُنگی

خیابان مفتح جنوبی ، روبروی ورزشگاه شیرودی ، کوچه اردلان ، پلاک 25 ، کانون ادبیات ایران

 ما همانجا منتظرتان هستیم.

 

بدلیل محدودیت زمانی استفاده ازمکان برگزاری سنگی، جلسه راس ساعت 18 آغاز و ساعت 19:30 به پایان میرسد

باتشکر از حضور به موقع شما!


/ 0 نظر / 17 بازدید